Układanie parkietu jest procesem złożonym, który wymaga dużego doświadczenia oraz fachowej wiedzy. Przystępując do prac w zakresie układania parkietu w pierwszej kolejności dokonujemy odpowiedniej oceny podłoża na którym będzie klejony parkiet. Oczywiście powinno ono być suche, czyste oraz mieć odpowiednią wytrzymałość i przyczepność.

1. Przed ułożeniem parkietu

Podstawowa procedura testowa przed przystąpieniem do prac parkieciarskich składa się z:

    • pomiar wilgotności resztkowej podkładu cementowego lub anhydrytowego.
    • sprawdzenie równości oraz poziomu podłoża za pomocą dwumetrowej poziomicy (dopuszczalne drobne odchylenia +/- 2 mm)
    • kontrola szczelin dylatacyjnych przy ścianach i innych elementach konstrukcyjnych budynku
    • sprawdzenie parametrów mechanicznych podłoża. W razie konieczności stosujemy masy wyrównujące, naprawcze oraz odpowiedniego rodzaju preparaty gruntujące podłoże.

Jest rzeczą wiadomą, że odpowiednio wysuszone drzewo i dobrze przygotowane podłoże to połowa sukcesu przy tego typu pracach. Bezpośrednio przed instalacją sprawdzamy wilgotność parkietu.

2. Dobór właściwego kleju

Właściwie dobrany klej to gwarancja powodzenia. Jego rodzaj zależy od rodzaju gatunku użytego drewna. Nasza firma stosuje grunty i kleje tylko przetestowanych wytwórców takich jak: UZIN, PALLMANN lub Bona.
Mamy na uwadze to, że jedynie dobrze dobrana wysokiej i markowej klasy chemia pozwoli na prawidłowy montaż podłóg a tym samym zapewni bezproblemowe i długie użytkowanie.

3. Uzgodnienie z klientem wzoru podłogi

Następnym krokiem jest uzgodnienie z klientem w jaki wzór ma być ułożona podłoga. Warto zaznaczyć, że parkiety ułożone z elementów ukośnie lub poprzecznie względem siebie są wymiarowo bardziej stabilne niż te, które są ułożone z elementów biegnących w jednym kierunku.

Ważne jest by temperatura podczas układania nie była niższa niż 15 stopni a wilgotność nie powinna przekraczać 70%. Ponieważ drewno ma dużą tendencję do kurczenia się i rozszerzania pomieszczenie gdzie parkiet został położony należy odpowiednio wentylować. Brak wentylacji może spowodować powstawanie szpar i odkształceń powierzchni parkietu.
Klepki nie powinny być ułożone na styk ze ścianami, gdyż mogą się podnieść a nawet wypchać ściany zewnętrzne. Dlatego wokół ścian i innych elementów pomieszczenia pozostawiamy szczeliny dylatacyjne o szer minimum 1cm. Po zakończeniu prac stają się one niewidoczne, poprzez zasłonięcie ich listwami przypodłogowymi.

Popularne wzory podłóg

Poniżej opiszemy kilka wzorów podłóg, które są najczęściej układane w domach klientów.

Jodełka francuska

To jeden z najbardziej popularnych wzorów. Aby wykonać ten rodzaj podłogi potrzebna jest jednakowa liczba deszczułek o wpustach prawych i lewych.

Cegiełka

Zwana inaczej wzorem okrętowym. Klepki najczęściej układa się regularnie a styki względem siebie są przesunięte o połowę długości klepek. Cegiełkę też można układać w sposób, gdzie klepki ułożone są nieregularnie z przesunięciem o 1/4 lub 1/3.

Wolff
Uzin
Pallmann
Bona
Zapraszamy do Kontaktu