Układanie parkietu jest procesem złożonym, który wymaga dużego doświadczenia oraz fachowej wiedzy. Przystępując do prac w zakresie układania parkietu w pierwszej kolejności dokonujemy odpowiedniej oceny podłoża na którym będzie klejony parkiet. Oczywiście powinno ono być suche, czyste oraz mieć odpowiednią wytrzymałość i przyczepność.

Przed ułożeniem parkietu

Podstawowa procedura testowa przed przystąpieniem do prac parkieciarskich składa się z:

    • pomiar wilgotności resztkowej podkładu cementowego lub anhydrytowego.
    • sprawdzenie równości oraz poziomu podłoża za pomocą dwumetrowej poziomicy (dopuszczalne drobne odchylenia +/- 2 mm)
    • kontrola szczelin dylatacyjnych przy ścianach i innych elementach konstrukcyjnych budynku
    • sprawdzenie parametrów mechanicznych podłoża. W razie konieczności stosujemy masy wyrównujące, naprawcze oraz odpowiedniego rodzaju preparaty gruntujące podłoże.

Jest rzeczą wiadomą, że odpowiednio wysuszone drzewo i dobrze przygotowane podłoże to połowa sukcesu przy tego typu pracach. Bezpośrednio przed instalacją sprawdzamy wilgotność parkietu.

Dobór właściwego kleju

Właściwie dobrany klej to gwarancja powodzenia. Jego rodzaj zależy od rodzaju gatunku użytego drewna. Nasza firma stosuje grunty i kleje tylko przetestowanych wytwórców takich jak: UZIN, PALLMANN, Bona lub Bostik.
Mamy na uwadze to, że jedynie dobrze dobrana wysokiej i markowej klasy chemia pozwoli na prawidłowy montaż podłóg a tym samym zapewni bezproblemowe i długie użytkowanie.

Uzgodnienie z klientem wzoru podłogi

Następnym krokiem jest uzgodnienie z klientem w jaki wzór ma być ułożona podłoga. Warto zaznaczyć, że parkiety ułożone z elementów ukośnie lub poprzecznie względem siebie są wymiarowo bardziej stabilne niż te, które są ułożone z elementów biegnących w jednym kierunku.

Ważne jest by temperatura podczas układania nie była niższa niż 15 stopni a wilgotność nie powinna przekraczać 70%. Ponieważ drewno ma dużą tendencję do kurczenia się i rozszerzania pomieszczenie gdzie parkiet został położony należy odpowiednio wentylować. Brak wentylacji może spowodować powstawanie szpar i odkształceń powierzchni parkietu.
Klepki nie powinny być ułożone na styk ze ścianami, gdyż mogą się podnieść a nawet wypchać ściany zewnętrzne. Dlatego wokół ścian i innych elementów pomieszczenia pozostawiamy szczeliny dylatacyjne o szer minimum 1cm. Po zakończeniu prac stają się one niewidoczne, poprzez zasłonięcie ich listwami przypodłogowymi.

Popularne wzory podłóg

Spośród możliwych do ułożenia wzorów parkietu, do najczęściej spotykanych zaliczane są:

  • JODEŁKA- najpopularniejszy od lat wzór ułożenia parkietu, zawsze „modny” i na czasie. Klepki parkietu ułożone są w prawym narożniku, tworząc literę V. Jodełka może być pojedyńcza, podwójna lub nawet potrójna. Wzór ten można układać pod kątem 45 stopni do ściany lub równolegle po przekątnej co tworzy wzór tzw. „jodełkę po przekątnej”.

Jodełka klasyczna

  • JODEŁKA PO PRZEKĄTNEJ- podobnie jak wyżej tylko klepki układa się diagonalnie, po przekątnej pomieszczenia.

wzór podłogi jodełka po przekątnej

  • KWADRATY (zwany również koszykowym) – klepki łączy się w kwadraty oraz układa na przemian pionowo i poziomo. Istnieje możliwość łączenia różnych gatunków drewna.

Wzór podłóg lwadraty

  • CEGIEŁKA (znana również jako wzór angielski lub regularny). Bardzo podobny wzór do „okrętowego” .Klepki układane są w sposób równoległy, ale ich styki są przesunięte o połowę długości względem siebie co po ułożeniu tworzy linię. Nie ma przeciwwskazań żeby nie układać tego wzoru pod kątem ale zdarza się to bardzo rzadko.

wzór układania parkietu cegiełka

  • WZÓR OKRĘTOWY – obecnie najczęściej wybierany wzór. Uchodzi za nowoczesny. Charakteryzuje się równoległością klepek, jednak ich układ jest nieregularny. Klepki przecinają się w różnych odstępach co powoduje ze ten sposób układania parkietu jest lekki i nie tworzy się linia jak ma to miejsce we wzorze na cegiełkę. Najczęściej ten wzór układa się prostopadle do okien ale można go ułożyć również po skosie.

wzór układania podłóg okretowy

  • DRABINKA –wzór równoległy, jeden rząd klepek układany jest równolegle, a następnie obok rząd klepek ułożonych pionowo. Dzięki takiemu ułożeniu można uzyskać optyczne powiększenie pomieszczenia. W dzisiejszych czasach ten sposób układania parkietu jest wybierany bardzo rzadko.

wzór układania parkietu drabinka

  • WZÓR RÓWNOLEGŁY – w odróżnieniu od dwóch poprzednich wzorów klepki położone są na jednej wysokości a schemat nie jest zaburzony Umożliwia łączenie różnych gatunków drewna.

wzór układania parkietu równoległy

  • JODEŁKA FRANCUSKA – układana jest z deszczułek parkietowych przyciętych pod kątem 45 stopni. Połączenie klepek w jodełce francuskiej przypomina grot strzały, natomiast cała podłoga układa się w oryginalny wzór zygzaka. To bardzo elegancki i prestiżowy wzór ułożenia podłogi. Obecnie ten sposób układania wraca do łask i cieszy się coraz większa popularnością.

Wzór podłogi jodełka francuska

  • JODEŁKA WĘGIERSKA – układana jest z klepek parkietowych przyciętych zazwyczaj pod kątem 60 stopni. Jest to wzór bardziej spokojny i stonowany niż w przypadku jodełki francuskiej. Przy takim układzie klepek wnętrze wydaje się optycznie dużo większe.

Wzór podłogi jodełka węgierska

Lokalizacje w których działamy:

Bochnia, Brzesko, Gdów, Krzeszowice, Limanowa, Myślenice, Miechów, Niepołomice, Olkusz, Proszowice, Siepraw, Skawina, Skała, Szczurowa, Trzebinia, Wieliczka, Wolbrom, Zabierzów, Zielonki.

Bostik
Wolff
Uzin
Pallmann
Bona
Zapraszamy do Kontaktu