Cyklinowanie to proces polegający na szlifowaniu powierzchni drewna w celu wyrównania wszystkich klepek przed dalszą impregnacją. Cyklinowanie jest konieczne w przypadku:

  • zamontowania świeżo wykonanej podłogi celem wyrównania powierzchni przed położeniem lakieru.
  • w przypadku renowacji starej podłogi, aby zeszlifować stare warstwy lakieru i uzupełnić występujące ubytki.

Prace realizujemy przy użyciu specjalistycznego sprzętu – bezpyłowych szlifierek taśmowych i kątowych maki Wolff, polerek jednotarczowych Numatic i Wolff, szlifierek mimośrodowych Festool oraz urządzeń marki Fein.

Zgodnie z zaleceniami producenta szlifierki oraz rodzaju drewna stosujemy materiały ścierne o granulacjach zazwyczaj z zakresu 36-120. Przed ostatnim szlifowaniem przeprowadzamy szpachlowanie parkietu. W zależności od rozmiaru szczelin stosujemy odpowiednie spoiwa ekologiczne oraz rozpuszczalnikowe do mieszania z drobnym pyłem pochodzącym ze szlifowania. Za pomocą metalowej szpachli mieszamy drobny pył ze spoiwem (bezpośrednio na powierzchni podłogi) a następnie rozprowadzamy całość po powierzchni. Szpachlowanie przeprowadzamy na całej powierzchni podłogi, niezależnie czy widzimy czy też nie szczelinki między klepkami. Wyjątek stanowią podłogi, które z założenia nie będą szpachlowane (np. deski fazowane). Po wyschnięciu musimy jeszcze raz całą powierzchnię wyszlifować szlifierką bębnową a następnie wypolerować polerką jednotarczową. Maszyna tego typu charakteryzuje się niskimi obrotami (ok.150 obr/min) i służy do końcowego wygładzenia powierzchni drewna.

Po zakończeniu cyklinowania, powierzchnia parkietu pozbawiona jest jakichkolwiek rys – wyglądając pięknie i świeżo. Taki parkiet gotowy jest do lakierowania lub olejowania.