Drewniana podłoga to wybór doskonały zarówno dla klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych wnętrz. Najbardziej nawet zadbana i pielęgnowana powierzchnia po pewnym czasie wymaga renowacji – w tym przypadku jest to cyklinowanie.

Cyklinowanie parkietu to zabieg, którego celem jest odnowienie wierzchniej warstwy parkietu. Odpowiednim do tego celu urządzeniem jest cykliniarka, a wraz z nią zastęp innych maszyn takich jak m.in.: cykliniarka krawędziowa, maszyna polerująca tzw. polerka, szlifierka mimośrodowa, urządzenie wielofunkcyjne oraz mocny odkurzacz przemysłowy.

Po zakończeniu szlifowania takimi urządzeniami, powierzchnia parkietu pozbawiona jest jakichkolwiek rys – wyglądając pięknie i świeżo. Taki parkiet jest gotowy do lakierowania lub olejowania.

Cyklinowanie parkietu przeprowadza się również w przypadku zamontowania nowo wykonanej surowej podłogi lub parkietu celem wyrównania powierzchni przed położeniem lakieru.

Podłogi z drewna powinny być cyklinowane najpóźniej w  momencie wystąpienia przetarć lakieru bądź oleju. Kwestia ta obejmuje zarówno parkiety, deski podłogowe oraz schody drewniane które nasza firma również odnawia.

Etapy renowacji parkietu w przypadku lakierowania:

  • SZLIFOWANIE– przygotowuje parkiet do lakierowania lub olejowania. Zeszlifowana zostaje zniszczona warstwa lakieru. Całość powierzchni szlifowana jest najpierw papierem ściernym o grubym ziarnie a następnie przechodzimy do coraz drobniejszej gradacji (zakres najczęściej używanych gradacji to P36-120)
  • SZPACHLOWANIE– uzupełnienie szczelin na zeszlifowanej powierzchni parkietu preparatem zawierającym żywice (celulozowe lub wodne) w zależności od rozmiaru szczelin. Szpachlowanie przeprowadzamy na całej powierzchni podłogi, niezależnie czy widzimy czy też nie szczelinki między klepkami. Wyjątek stanowią podłogi, które z założenia nie będą szpachlowane (np. deski fazowane).
  • POLEROWANIE- podłoga polerowana jest wolnoobrotową maszyną, wyposażoną w siatki ścierne aby wyrównać i wypolerować ewentualne rysy powstałe ze szlifowania cykliniarką. Maszyna tego typu charakteryzuje się niskimi obrotami (ok.150 obr/min) i służy do końcowego wygładzenia powierzchni drewna.
  • ODKURZANIE – za pomocą profesjonalnych odkurzaczy przemysłowych odkurzamy starannie podłogę aby nie było żadnego pyłu ani drobinek drewna
  • NAKŁADANIE PODKŁADU– nakładamy odpowiedni do danego gatunku drewna lakier podkładowy lub olej podkładowy za pomocą wałka lub szpachli
  • I LAKIEROWANIE – nałożenie na lakier bądź olej podkładowy pierwszej warstwy lakieru nawierzchniowego
  • MATOWIENIE – wyrównanie pierwszej wierzchniej warstwy lakieru nawierzchniowego tak aby podłoga była idealnie gładka
  • II LAKIEROWANIE – ponowne nałożenie na wyrównaną nawierzchnię ostatniej warstwy lakieru nawierzchniowego

Etapy cyklinowania w przypadku olejowania:

  • CYKLINOWANIE– przygotowuje parkiet do lakierowania lub olejowania. Zeszlifowana zostaje zniszczona warstwa lakieru lub wyrównana powierzchnia nowego parkietu bądź deski. Całość powierzchni szlifowana jest najpierw papierem ściernym o grubym ziarnie a następnie przechodzimy do coraz drobniejszej gradacji (zakres najczęściej używanych gradacji to P36-120)
  • SZPACHLOWANIE– przed ostatnim szlifowaniem przeprowadzamy szpachlowanie parkietu. W zależności od rozmiaru szczelin stosujemy odpowiednie spoiwa ekologiczne oraz rozpuszczalnikowe do mieszania z drobnym pyłem pochodzącym ze szlifowania. Za pomocą metalowej szpachli mieszamy drobny pył ze spoiwem (bezpośrednio na powierzchni podłogi) a następnie rozprowadzamy całość po powierzchni. Szpachlowanie przeprowadzamy na całej powierzchni podłogi, niezależnie czy widzimy czy też nie szczelinki między klepkami. Wyjątek stanowią podłogi, które z założenia nie będą szpachlowane (np. deski fazowane).
  • POLEROWANIE- podłoga polerowana jest wolnoobrotową maszyną, wyposażoną w siatki ścierne aby wyrównać i wypolerować ewentualne rysy powstałe ze szlifowania cykliniarką co ma bardzo, bardzo duże znaczenie w przypadku nałożenia oleju gdyż każdy olej bardziej uwidacznia najmniejsza ryskę
  • ODKURZANIE – za pomocą profesjonalnych odkurzaczy przemysłowych odkurzamy starannie podłogę aby nie było żadnego pyłu ani drobinek drewna
  • I OLEJOWANIE– nakładamy olej podkładowy np. kolorowy lub olej nawierzchniowy za pomocą wałka lub szpachli
  • II OLEJOWANIE – nałożenie drugiej warstwy oleju nawierzchniowego

Cyklinowanie parkietu to zabieg stosunkowo trudny i wymagający poświęcenia znacznej ilości czasu. Nie polecamy przeprowadzać takiej pracy samodzielnie – warto takie zadanie zlecić doświadczonej firmie, zajmującej się profesjonalnie renowacją powierzchni drewnianych.

Niezwykle istotne jest fachowe wykonanie zadania, ponieważ nieodpowiednie cyklinowanie może zniweczyć efekt mimo zastosowania najlepszych materiałów wykańczających.

Koszt cyklinowania uzależniony jest głównie od powierzchni oraz stanu i rodzaju podłóg a także chęci zastosowania danego lakieru lub oleju.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.